פורטוגל: נקמת ההיסטוריה – הרווח של התייר

בצהרי יום חם ב-13 בספטמבר בשנת 1497, זורם המון רב של אנשים לנמל העיר ליסבון. השמועות עוברות מהר בעיר נמל.
ואשקו דה גמה ,ספן בן 28, יצא כשנתיים מוקדם יותר למסע ימי שב הביתה.

ואשקו דה גמה יצא בראש  4 קאראבלות ובהן 170 ספנים. הוא שב עם שתי קאראבלות ו55 ספנים בלבד. אך הוא שב עטור תהילה וניצחון. הוא הגשים חלום אירופאי עתיק יומין. הפורטוגלים גילו והשלימו את הדרך הימית להודו.
ערך המטען עמו שב (למרות האבדות) כפול מעלות המסע.

 

ואשקו דה גמה אינו הראשון ולא אחרון מגלי העולם הפורטוגליים. למעשה היו אלו הפורטוגלים שגילו את העולם החדש לאירופאים. דייגו קאון, ברתלומיאו דיאש, פדרו קאבארל ורבים אחרים שייטו, רשמו וקשרו קשרים מסחריים עם העולם החדש ועם אסיה.

 

פורטוגל הייתה ועודנה מדינה קטנה יחסית (90000 קמ"ר), אך מושבותיה באסיה, אפריקה וכמובן ברזיל בדרום אמריקה.
מנואל הראשון הוא המלך.הבונוסים זורמים מכל העולם:תבלינים,זהב,חומרי גלם,עצים נדירים ,סוכר  נוכח עבודה מהמושבות, הופכים את פורטוגל לעשירה (ביחס לגודלה) במדינות תבל. ליסבון הבירה היא המפוארת והנוצצת בערי אירופה.

 

חולפות השנים, פורטוגל נפרדת ממושבותיה ובתהליך איטי ויציב ממדינה מובילה בעולם הופכת לאחת מעניות במדינות מערב אירופה. שלטון פשיסטי בתחילת המאה העשרים גורם לבידודה, פוטרוגל נהפכת למדינה לא רלוונטית ונשכחת.

 

איחוד אירופה בסוף המאה העשרים, מיטיב עם פורטוגל, ובתהליך הפוך היא חוזרת לתודעה, לאירופה ולמפת התיירות.
השכחה והדעיכה שפקדו את פורטוגל הם הרווח הגדול של התייר. כי בעת שפל אין בונים, אין הורסים ואין משנים, וכך המטייל בפורטוגל מגלה מדינה תמימה, מלאה בסיפורים ובהווי תמים ומתוק.

 

פורטוגל מלאה בעיירות ציוריות, נופים חקלאיים,מבצרים,כנסיות מנזרים ומורשת יהודית יוצאת דופן ויחודית.
מסלול טיול בפורטוגל נע בין שלוש ערים מפתיעות ביופיין ובאופיין: ליסבון קואימברה ופורטו. עיירות חמד , בהן "הזמן עמד מלכת" אינו קלישאה אלה מציאות, דוגמת: אובידוש, סינטרה ,נזרה. גימראיש, גוארדה ,פטימה, בטהליה ועוד בנופים הרריים פראיים וביערות מקסימים.

ומעל הכל, בפורטוגל: בבלמונטה, גוארדה, תומר – למעשה בכל אשר תיפנה, נתקל המטייל בסיפור הלא יאמן של יהודי פורטוגל. סיפור בן חמש מאות שנה של: הרג, גירוש, התנצרות, קיום בסתר תחת אפה של האינקויזיציה, וחזרה לחיק היהדות.

 

אם נוסיף לכל זאת את "פנינת האטלנטי" האי : מדיירה. אי געשי סובטרופי עם נופים ייחודיים ועוצרי נשימה, משולבים בעולם צומח מגוון ומרתק ובאווירת חופש מרגיעה ונעימה נקבל חוויה מיוחדת ושונה מכפי שפוגשים במקומות אחרים באירופה.

סיכום הטיול בפורטוגל במשפט קצר וקולע: כיף,מעניין,מרתק, יפה ובעיקר מפתיע!

 

 
מאת אברהם תשח – מדריך ברימון טיולים
 
התקשרו עכשיו
[phone-number]

צור קשר

מלא פרטים ונחזור אליכם בהקדם