הפיורדים בנורבגיה

הפיורדים בנורבגיה מעניקים לנו הזדמנות להציץ בעבר הגאולוגי של כדור הארץ ובנוף מרהיב במיוחד. הפיורדים הוכרזו על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית והם מהווים סמל ליופייה של נורבגיה, למקום בו הזמן נע בקצב שלו…

הפיורדים בנורבגיה
בנורבגיה יש יותר מ 1000 פיורדים. אולם, אלו המפורסמים והידועים ביותר, אלו שרובכם ראיתם כבר בתמונות ובגלויות נוף ממוקמים רובם ככולם בחופה המערבי המפורץ של נורבגיה. 

 

הפיורדים חודרים לתוך היבשה ומוקפים בהרים גבוהים מאד. מימי הים הם מלוחים והמים כחולים כחולים. לעתים קרובות הפיורדים חודרים עמוק לתוך היבשה ועומק הים רב כל כך שאניות גדולות מאד יכולות לשוט בו. ההרים הגבוהים המקיפים את הפיורד והם יפים ותלולים מאד ויש בהם מפלי מים גבוהים כתוצאה מהקרחונים שיש בראש ההרים.

 

למרות שהפיורדים בנורבגיה קרובים יחסית אחד לשני וניתן לשוט מפיורד אחד לאחר או שלשוט בחזרה לים, הביקור בהם יגרום לכם להרגיש כאילו אתם בעולם מבודד ונפרד – ממש בעולם אחר. אולם, המפתח להבנה מדוע הפיורדים בנורבגיה הם ככל הנראה הסמל החשוב ביותר של נורבגיה והסמל הבלתי מעורער שלה נעוץ בעצם במה שהם מסמלים.


יותר מהכל, הפיורדים וסביבתם מייצגים את נורבגיה של העבר. זמנים בהם אנשים חיו כאיכרים באזורי מחייה קשים במיוחד, עם צוקים והרים תלולים וחלקלקים, זמנים בהם ניתן היה לקטוף פירות מהעצים וכבשים היו משוטטות באזור. אזור הפיורדים בנורבגיה הוא גם אזור קל לטיול.

 

הנה 5 עובדות לגבי הפיורדים בנורבגיה:

 

1. אונסקו: כלל את הפיורדים במערב נורבגיה כאתרי מורשת עולמית ובראשם הפיורד המפורסם גיירינגר.

 

2. הפיורדים מתוארים לעתים תכופות כיצירות האמנות של הטבע, ונוצרו עם נסיגת הקרחונים – כך נוצרו העמקים בצורת האות U והם נמלאו במי הים.


3. גודוונגן וגיירינגר הם שני הכפרים שמצויים הכי עמוק בתוך הפיורדים והם מהווים נקודת מוצא לקרוזים בפיורדים.


4. תודות לזרם הגולף החם ולגורמים נוספים, האקלים באזור הפיורדים הוא מתון יחסית וללא קרח במרבית הזמן. כלבי ים, וסוגי דגים רבים שוחים בפיורדים, בעוד ששחפים וציפורים אחרות עפות ממעל.


5. הפיורדים עמוקים מאד, סוגנפיורד הוא העמוק ביותר ומגיע ל 1308 מ' עומק. בשל העובדה שהפיורדים כל כך עמוקים, אמניות גדולות יכולות להיכנס אליהם וכך ניתן לחוות את העוצמה והיופי גם דרך שייט.

צור קשר

מלא פרטים ונחזור אליכם בהקדם