• תל אביב - וילנה עם בוקר נטוס דרך יעד ביניים לוילנה בירת ליטא. וילנה, עיר חשובה מאד בהיסטוריה היהודית וכונתה ירושלים דליטא. זהו מעוזם של המתנגדים (הליטאים) שיצאו נגד החסידות. נבקר במצודת גדימינאס, ממנה נערוך תצפית יפהפייה על העיר ועל גבעת שלושת הצלבים. נראה את הקתדרלה הלבנה היפה והאוניברסיטה הישנה. נרד לעיר העתיקה דרך שער השחר. נעבור ברחוב היהודים בו מוצב פסל הגר"א - הגאון מווילנה, ונבקר בבית הכנסת הכוראלי. העברה למלון בווילנה, ארוחת ערב.
  • וילנה, יער פונאר, טרקאי, קובנה נעזוב את וילנה. נכבד את הנספים בשואה ביער פונאר, גיא ההריגה של יהדות ליטא. נמשיך אל טרקאי, הבירה העתיקה של נסיכי ליטא בלב אזור אגמים. נעבור ברחוב הקראים ונספר אודות הקהילה שהובאה לכאן בסוף המאה ה-14. נסייר בטירה היפה שנמצאת על אחד האיים באגם. נמשיך לקובנה (קאונס) לה עבר יהודי מפואר ונערוך סיור בכיכר העיר העתיקה. נראה את מצודת העיר ואת בית העירייה בעל הצריח הנישא כלפי מעלה. נעבור על פני רחובות המנציחים אישים יהודים. נראה את הפורט התשיעי, אחת ממצודות העיר בעבר, ששימש אתר השמדה של הנאצים. נשמע אודות סמפו סוגיהרה - הקונסול היפני לשעבר בליטא ששקד על הצלת אלפי יהודים. העברה למלון בקובנה, ארוחת ערב.
  • קובנה, הרצועה הקורונית, קלייפדה הרצועה הקורונית היא חצי אי צר ובאורך של כמאה ק”מ, שתחילתו בקלינינגרד, המובלעת הרוסית בגבול ליטא-פולין. הרצועה הקורונית חוצצת בין הים הבלטי ללגונה ומהווה שמורת טבע ייחודי. ניסע מקובנה לקלייפדה, שיט קצר במעבורת תביאנו לרצועת דיונות החול. נטייל ביער "גבעת המכשפות" המקושט פסלי עץ, ונבקר בכפר דייגים ציורי. בחנויות ובדוכני המזכרות בקלייפדה ובכלל בארצות הים הבלטי, ניתן למצוא תכשיטים ועדיים עשויים מענבר - אבן חן בצבעי צהוב-כתום-חום הנוצרת מהתאבנות שרף עצים והיא ייחודית לאזור ומכונה "הזהב הבלטי". העברה למלון בקלייפדה, ארוחת ערב.
  • קלייפדה, גבעת הצלבים, ארמון רונדלה, ריגה נצא את קלייפדה וניסע לעבר אתר מיוחד במינו, גבעת הצלבים שנמצאת ליד העיירה שאולאי. מנהג מקומי של הנחת צלב הלך והתעצם עד כדי כך שעל הגבעה מונחים עשרות אלפי צלבים. מחזה מיוחד ומוזר כאחד. המקום קיבל גושפנקא דתית עם ביקור האפיפיור פאולוס השני. נחצה את הגבול ליטא-לטביה ונמשיך לביקור בארמון הבארוקי רונדלה הנפלא סביבו גנים המעוצבים בקפידה. נמשיך בנסיעה לעבר ריגה. העברה למלון, ארוחת ערב.
  • ריגה ריגה, בירת לטביה ממוקמת על גדת נהר דאוגבה. העיר מתברכת במגוון ארכיטקטוני ובשל כך הוכרה כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו. העיר העתיקה מוקפת בחפיר המלא במימי הנהר ובמקום החומה שהייתה הוקם פארק ציבורי. נראה את אנדרטת החרות ואת הכנסייה הרוסית הגדולה. נהלך ברחוב אלברט בו יצירות מופת של מבנים בסגנון ארט נובו. נמשיך בסיור בעיר העתיקה ברחובות מרוצפי אבן, במהלכו נראה את בית הכנסת "פַּיְיטָב", השער השוודי, מבני שלושת האחים, בתי הגילדות, בית החתול, את הצריח המיוחד של כנסיית סנט פיטר ולידו את הפסל המוזר של המוזיקאים מברמן, שנוצר בהשראת אגדת האחים גרים. לכל אתר סיפור מעניין משלו. נערוך ביקור מרגש במוזיאון הפתוח של הגטו היהודי. נשוטט בשוק המרכזי העצום של ריגה הבנוי בתוך חמישה האנגרים ענקיים שאחסנו צפלינים (ספינות אוויר) גרמניים בתקופת מלחמת העולם הראשונה. חזרה למלון.
  • ריגה, סיגולדה, טירת טוריאדה, פרנו, טאלין נפרד מריגה וניסע לסיגולדה השוכנת בין מצוקי סלעי אבן-חול אדומים ומערות של עמק נהר גאוג'ה הזורם גם דרך העיר. האזור כולו הוכרז כפארק לאומי ונעשה למוקד תיירותי. נכנס למערת גוטמניס הגדולה ביותר במדינות הבלטיות. במערה נחל קטן זורם מתוכה ובה כתובות וציורי קיר עתיקים. נבקר במתחם טירת טוריאדה. הטירה בנויה כולה מלבני חמר אדמדמות ובולטת על רקע הנוף ירוק, וסביבה גן פסלים מטופח ומבנים משוחזרים. נחצה את הגבול לטביה-אסטוניה, נמשיך לפרנו השוכנת במפרץ פרנו בים הבלטי. זוהי עיר קיט ונופש נודעת בזכות האקלים הנעים בה. נראה את שער טאלין וכנסיית אליזבת, נהלך בחוף הים ונוכל לטבול רגלנו במימי הים הנעימים. נמשיך לבירת אסטוניה - טאלין היפה. העברה למלון.
  • טאלין בסיור בטאלין נעלה לגבעת טוּמְפֵּאָה בה נראה את קתדרלת נבסקי הרוסית והפרלמנט האסטוני השוכן במבצר מהמאה ה-13. מהגבעה תצפית על העיר העתיקה והחדשה וכן על הים הבלטי. נרד דרך הרחוב הציורי פּיק יאלג לעבר העיר העתיקה של טאלין, המשקפת באופן קסום את תקופת ימי הביניים של אירופה. החומה והמגדלים הרבים, הרחובות הצרים והמעוקלים מרוצפי אבן ושלל כנסיות. טאלין משופעת בגנים, נהנה מביקור בפּארק קַאדְרִיוֹרוֹ, כולל הגן היפני. בדרך נעצור ליד אנדרטת רוסלקה שניצבת בטיילת על חוף הים ונספר אודותיה, וכן ב"שדה הזמרה"- אתר פסטיבל השירה העצום. כאן התקיימה המהפכה המזמרת - הפגנות ספונטניות של שירת המונים במאבק להחזרת העצמאות מברית המועצות. נשיר בקול בחדרי הקרומטיקו, מבנה מוסיקלי שמבחוץ מזכיר קלידים של פסנתר, ואילו כל אחד מחדריו מציין תו מוסיקלי אחר. בערב נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית בשילוב מופע פולקלור.
  • טאלין, שיט לפינלנד, פורבו, הלסינקי אסטוניה ופינלנד בנויות משני צידי מפרץ פינלנד. נעלה על סירה בהפלגה בת כשעתיים שתביאנו להלסינקי. נשאיר מאחור את המדינות הבלטיות כשפנינו אל המדינות הנורדיות, והנה אנחנו בסקנדינביה. לאחר העגינה נצא לביקור בעיר פורבו הידועה כיצרנית ממתקי שוקולד משובחים למעלה מ-150 שנים. זוהי עיר ימי ביניים מתוקה גם בזכות האווירה הקסומה; רחובות צפופים מרוצפי אבן, בתי עץ, בתי קפה, בוטיקים וחנויות מיוחדות. נראה את הקתדרלה היפה מהמאה ה-15 ואת המחסנים האדומים עשויי עץ אשר לגדת הנהר. נחזור להלסינקי. ארוחת ערב.
  • הלסינקי, שיט לילי נערך סיור בהלסינקי במהלכו נראה את כיכר הסנט, ארמון הנשיאות, בית הפרלמנט, המוזיאון הלאומי, הקתדרלה של הלסינקי, האצטדיון האולימפי שנבנה ב-1940 ושודרג לו היסטוריה מעניינת. נבקר בגני סיבליוס, בהם מונומנט מרשים שנבנה בהוקרה למלחין הפיני הלאומי. נבקר באתר יחיד ומיוחד - כנסיית טמפליאוקיו. הכנסייה היחידה בעולם שנבנתה בתוך סלע גרניט ענק, לה אקוסטיקה מדהימה. נהלך בשדרת אספלנאדי לעבר השוק - שילוב חביב של שוק אוכל מקומי עם דוכני מזכרות לתיירים. אחה"צ נעלה על מלון צף, מעבורת לילה השטה מהלסינקי דרך הארכיפלג לשטוקהולם. ארוחת ערב מזנון במעבורת.
  • שטוקהולם בוקר טוב לשטוקהולם היפה, בירתה של שוודיה, הבנויה על שרשרת איים, בנקודה בה המים המתוקים של אגם מאלארן מתמזגים עם מי הים הבלטי. נרד מהמעבורת לסיור בעיר. נראה את בית העירייה בו מוענקים פרסי נובל השונים, למעט פרס נובל לשלום המוענק באוסלו. נמשיך אל המונומנט לזכרו של ראול וולנברג השוודי בסמוך לבית הכנסת השוכן במבנה מרשים. נבקר במוזיאון סקאנסן - מוזיאון פתוח שנוסד כבר בסוף המאה ה-19. למעשה זהו כפר הכולל מבנים מקוריים מרחבי שוודיה הכפרית שהועתקו לכאן. המוזיאון מציג בתי מלאכה שונים המשמרים אומנות מסורתית ותלבושות שוודיות המתאימות לתקופתו של המבנה. המוזיאון אף כולל את המרכז המדעי לים הבלטי בו נמצא אקווריומים עם דגת האזור. ככל שהזמן יאפשר נבקר גם בגני ארמון דרוטנינגהולם. העברה למלון
  • שטוקהולם, סיגטונה, שטוקהולם-ת"א נשלים את הסיור בשטוקהולם. נראה את ארמון המלך ובית הפרלמנט. נהלך בסמטאות, בין הבתים העתיקים, החנויות הקטנות והמקסימות של גמלא סטאן- הרובע העתיק של העיר. נצפה בטקס החלפת המשמר המלכותי בפתח ארמון המלך (במידה ויתקיים). ניסע לסיגטונה, עיירה ציורית וחמודה שנוסדה בסוף המאה ה-10 ונחשבת העיר הראשונה של שוודיה, ובה שרידים מימים עברו, מדרחוב המזמין באותו תוואי של המדרחוב העתיק וטיילת נעימה לחופי האגם. העברה לנצל התעופה וטיסת לילה חזרה לארץ. נחיתה ביום ה-12.

צור קשר

מלא פרטים ונחזור אליכם בהקדם