שבטים ומקדשים בוייטנאם וקמבודיה

בוייטנאם ניתן לראות פגודות בכל מקום. הארכיטקטורה המיוחדת בוייטנאם מביעה איזון והרמוניה הבאה לידי ביטוי בכל אחד מהמקדשים והמנזרים שיש במדינה זו. הארכיטקטורה הבסיסית היא למעשה פגודה, שלעיתים קרובות מעוטרות בציורים ובקישוטים שונים. המבנים בצורת פגודה מסמלים את תשוקת בני האדם לגשר בין הניגוד בין הקיום הממשי והכוחות העליונים. זוהי מדינה שברובה בודהיסטית. למעשה זהו המקום הראשון מחוץ להודו שהעדיף את הבודהיזם ולכן יש בה מקדשים רבים והם מהווים חלק מחיי היום יום בערים הגדולות ובכפרים הקטנים. בנוסף, הן בוייטנאם והן בקמבודיה שכנתה קיימים שבטים רבים, מוכרים יותר או פחות וגם מגוון רחב מאד של מקדשים קטנים וגדולים.

העיירה טאי נין, בירתה של פרובינציית טאי נין, מהווה את המרכז הדתי של אחת הדתות המסקרנות ביותר בוייטנאם- דת הקאו דאי. מקדש קאו דאי נמצא בטאי נין. זהו אחד המבנים המדהימים והלא רגילים. המקדש נבנה בין השנים 1933 ל 1955 בסגנון מעורב של רוקוקו וארכיטקטורה צרפתית, מקדשים סיניים ומסגדים מוסלמים. פרובינציית טאי נין גובלת בקמבודיה בשלושת צידיה והמאפיין הגיאוגרפי הבולט ביותר הוא נוי בא דן – הר הגברת השחורה המתנשא מעל המישורים מסביב. גבולה המזרחי של טאי נין נקבע על ידי נהר הסייגון. בזמן מלחמת וייטנאם – צרפת אזור זה היה אזור קרבות כבדים. בזמן מלחמת וייטנאם הוייטקונג כבשו למספר ימים את העיר. בסוף שנות ה 70, בזמן הקונפליקט בין קמבודיה לוייטנאם, נשלחו טילים לעבר העיר.

שבטי מיעוטים רבים בווייטנאם מתגוררים באזור סאפה. סאפה היא אזור בצפון מערב וייטנאם, לא רחוק מהגבול עם סין. שבטי הרים שונים החיים באזור זה מגדלים אורז על טרסות אלו, כמו גם תירס וירקות. הנוף של הטרסות מרהיב ביופיו ושובה את הלב. החיים באזור זה ובכפרים המצויים בו כמו עצרו בזמן וכך גם השבטים הללו מאפשרים לנו הצצה לאחור לעבר שכמו קפא.

אזור הדלתא של נהר המקונג , בדרומה של וייטנאם בו נהר המקונג נשפך לים הוא אזור בו האדמה פורייה ביותר ומכוסה בשדות אורז, המספקים כמחצית מתפוקת החקלאות בוייטנאם כולה. כתוצאה מכך, החיים סביב הדלתא של המקונג הם חיים כפריים העוסקים בחקלאות וניתן להגיע אליהם בסירות בלבד. גם כאן נמצא מיעוטים שבטיים רבים המתגוררים במקום. ולמרות אסונות הטבע הרבים המתחוללים בו עדיין נאחזים באזור הפורה ולא עוזבים אותו.

 בקמבודיה, סיאם ריפ מהווה מרכז תיירותי פופולארי מאד ויש בה מגוון של מטיילים. העיר מהווה מוקד מרכזי לתרמילאים העורכים מסיבות, לתיירים מבוגרים המבלים במסעדות ובכלל למבקרים רבים. יש בעיר מבחר מקומות לינה, מסעדות ומקומות בילוי והיא התפתחה מאד בעיקר בשל קרבתה לאתר התיירות במקדשי אנגקור.

המקדשים של אנגקור הם מקור השראה וגאווה לאומית לתושבי קמבודיה הנאבקים לבנות את חייהם מחדש לאחר שנים של פחד וטראומה. באזור זה היו במהלך ההיסטוריה של קמבודיה מספר ערי בירה של המדינה ומרכזה של האימפריה הקמבודית. בתקופתה כאימפריה ובעיקר בין המאות ה -9  וה- 12, נבנו במקום מקדשים רבים (מעל 1000 מקדשים) אשר הוכרזו על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית. היום, חלק מהמקדשים שוקמו ושופצו והם מהווים מוקד עליה לרגל לכל הקמבודים והתיירים. אלו מבנים ארכיטקטוניים מרהיבים אשר, אין מטייל בקמבודיה שלא מגיע אליהם ולא מפספס את יופיים.

מקדשים נוספים בקמבודיה הם: מקדש באיון – מקדש מסתורי בו נמצא את פסלו המחייך של בודהה בליבה של אנגקור. מקדש נוסף הוא בנג מלייה – המוקף ביער ובו יש אווירה מיסטית וחשוכה, במיוחד אחרי הגשם….

קמבודיה ווייטנאם זרועות בעשרות מקדשים וביניהם מפורסמים יותר או פחות וחלקם קרובים יןותר לאזורי תיירות וחלקם פחות. קמבודיה ווייטנאם חיים שבטי מיעוטים רבים היוצרים מרקם אנושי מסקרן ומיוחד המושך אליהן תיירים רבים מכל העולם.

התקשרו עכשיו
[phone-number]

צור קשר

מלא פרטים ונחזור אליכם בהקדם