סלובניה – ארץ קטנה "גדולה"

סלובניה המקסימה ממוקמת בין הבלקן לאירופה, אך ההשפעה האירופית ניכרת בה יותר מאשר בשכנותיה שהיו פעם חלק מיוגוסלביה. סלובניה היתה במשך מאות שנים תחת שלטון אוסטרי והיתה חלק מהממלכה האוסטרו הונגרית. נופיה דומים לנופיה של שכנתה אוסטריה. בסלובניה יש שילוב מקסים של עמקים ירוקים, נהרות, פלגי מים, אגמים קסומים ופסגות מושלגות בצפונה. בדרומה רצועת חוף באורך 47 ק"מ לאורך הים האדריאטי שההשפעה האיטלקית ניכרת בה. כל זאת בארץ קומפקטית נוחה לטיול ששטחה כ-20000 קמ"ר המכונה "אירופה המניאטורית".

 

 

סלובניה היא ארץ הררית ברובה ויותר מ-90% משטחה נמצאים 300 מטר מעל פני הים. כמחצית משטחה מכוסה יער והיא אחת מהארצות הירוקות באירופה. נופי המדינה מאופינים בשילוב של הרים- "האלפים היוליים" שפסגתם ה"טריגלב" 2864 מטר ולמרגלותם עמקים מוריקים שבתוכם זורמים נהרות ונחלים רבים. במדינה מספר אגמים אשר חלקם נוצרו כתוצאה מהפשרת קרחונים. הידוע והמתויר מבניהם הוא אגם "בלד" ה"יהלום בכתרה של סלובניה". האגם הקסום המצוי בגובה של 500 מטר מעל פני הים מוקף בגבעות ירוקות-מיוערות כשעל אחת מהן בגובה של כ-130 מטר מעל האגם מצויה טירה ציורית שהיא העתיקה בטירות סלובניה וראשיתה לפני כ- 1000 שנה. תצפית ממרומי הטירה המופלאה על האגם הקטן היא אחד מהמראות היפים באירופה.
חויה קולינרית המצפה למבקרים בבלד היא לשבת במרפסת של מלון "פארק" בבלד על שפת האגם, להתבסם מהנוף ולהנות מה"קרם-שניט" המפורסם המוגש במקום.

 

לובליאנה 

 

בירתה של סלובניה היא לובליאנה עיר נעימה ואלגנטית המשרה אוירה נעימה על השוהים בה. סגנון הבניה השולט בעיר העתיקה הוא בארוקי. האוסטרים ששלטו בעיר שנים רבות הם שעיצבוהו. העיר העתיקה שוכנת למרגלות טירתה הקדומה של לובליאנה ובמרכז העיר זורם נהר ה"ליובלניצה" המוסיף לה חן רב.  לאורך הנהר מצויים בתי קפה ברים ומסעדות לרב המאוכלסים בסטודנטים של אוניברסיטת לובליאנה ומשרים אוירה צעירה.

פוסטוינה

במרחק של פחות משעת נסיעה מלובליאנה לכיוון דרום מערב מצוי עוד אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בסלובניה- מערת הנטיפים "פוסטוינה". המערה התגלתה באקראי בשנת 1818 ע"י איכר סלובני ומאז משמשת כמוקד ביקור לתיירים רבים כאשר בקיץ מגיע מספר המבקרים בה לכ-10000 ביום. המערה מצויה בלב אזור ה"קרסט" המשתרע עד אזור החוף הסלובני לאורך הים האדריאטי. אזור ה"קרסט" המאופין  בהרי וסלעי גיר אשר כתוצאה מתהליכי בליה והמסה של המים נוצרו במקום מערות נטיפים רבות. בשל תהליכים אלו הפך השם "קרסט" למושג עולמי וכל מערות הנטיפים בעולם מכונות "מערות קרסטיות".

חצי האי איסטריה

לחוף הים האדריאטי מצוי חצי האי איסטריה אשר מרביתו בשטחה של שכנתה קרואטיה. אזור זה מאופין בצמחיה ים תיכונית של כרמי זיתים וענבים ובאקלים חמים יותר מאשר באזוריה ההרריים של סלובניה. באזור זה שהיה שנים רבות תחת שלטון וונציאני, ניכרת ההשפעה האיטלקית בשפה, במאכלים ובמבנה העיירות הציוריות שבאזור.
בחצי האי איסטריה שוכנת "קופר" עיר הנמל של סלובניה שכנתה של עיר הנמל האיטלקית "טרייאסט". עיירת הנופש והריביירה של סלובניה "פורטורוז" הממוקמת במפרץ פורטורוז ולחופיה החוליים (תופעה נדירה בחופי הים האדריאטי) מגיעים בקיץ נופשים מכל רחבי אירופה.

 

גולת הכותרת של הביקור באזור היא העיירה המקסימה "פירן".  אוירת ימי הביניים הציורית נשתמרה ברובע העתיק של העיירה הממוקם על לשון יבשה צרה החודרת לים ומכונה "כף המדונה".  הרובע העתיק של "פירן" מאופין בבתי אבן קטנים וצפופים וסמטאות צרות המאפשרות טיול רגלי בלבד. בעת הסיור בסימטאות ניתן להתבסם מריחות הבישול המזכירים את סימטאות איטליה. מעל סמטאות העיירה על גבעה המשקיפה עליה ניצבת כנסית ג'ורג' הקדוש עם מגדל הפעמונים הוונצאיני ובית הטבילה הקטן. מחצר הכנסיה יש תצפית מרהיבה על העיירה והמרחב הימי הסובב אותה.

מעבר הערים "ורשיץ"

 

אזור נוסף בסלובניה הממולץ לביקור הוא מעבר הערים "ורשיץ" הנמצא בגובה 1611 מטר בלב הפארק הלאומי "טריגלאב" ומגיעים אליו דרך אחד מכבישי הנוף היפים באזור. מעבר ההרים נסלל במלחמת העולם הראשונה עבור האוסטרים ע"י שבויים רוסיים והיה נתיב המעבר לנמל טרייסט שבאיטליה. הדרך המדהימה מתחילה בעיירת הסקי האלפינית "קרנסקה גורה" ולאחר עליה איטית ומעבר 25 פיתולים חדים בנופים הרריים מקסימים מגיעים ל"ורשיץ" להנות מרכסי האלפים היוליים. הירידה דרומה שגם היא בת 25 פיתולים היא לעבר עמק נהר ה"סוצה" אחד העמקים היפים באירופה השופע פלגי מים ומראות טבע. יופיו ויחודו של האזור הוא כתוצאה מהפרשי הגובה בין הנהרות והנחלים המתחתרים בעמקים לרכסי האלפים היוליים המתנשאים מעליהם לגובה של מעל 2000 מטר.

 

 

כותב: אלדד זיו מדריך ברימון טיולים.

 

 

התקשרו עכשיו
[phone-number]

צור קשר

מלא פרטים ונחזור אליכם בהקדם