נהר הגנגס בטיול מאורגן להודו

נהר הגנגס הוא נהר עצום הזורם בצפון הודו. הנהר נחשב קדוש להינדואיזם. במרבית הנתיב של נהר הגנגס רחב  וזורם באחדג האזורים הפוריים והמאוכלסים ביותר בעולם. הוא נמשך לאורך 2510 ק"מ.

מקורו של הנהר מצוי בהרי ההימלאיה והוא נשפך למפרץ בנגל בדלתא רחבה שחלקה מגיע עד בנגלדש. זרימת הנהר מפרנסת מאות מיליונים של הודים. הוא זורם מצפון מערב לדרום מזרח. באזור הדלתא של הגנגס יש יערות מנגרובים וביצות. האזור הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית ב 1987.האנשים החיים לאורך אפיק הגנגס הם שונים ומגוונים אבל יש חיים ופעילות לכל אורכו. לזרם המים יש כמובן פוטנציאל הידרואלקטרי שמקצתו נוצל על ידי הודו, כולל פיתוחים הידרואלקטריים במקורות הגנגס.

לגנגס יש חשיבות רבה בדת ההינדית והוא נחשב כעמוד השדרה של הפעילות ההינדית בהודו. בני דת ההינדו מאמינים שהנהר קדוש ורבים עולים לרגל לעיר ואראנסי כדי לרחוץ בו ולטהר את עצמם מחטאים במי הנהר. מליוני אנשים מבקרים בגנגס, ועוסקים בעיקר בפעילות דתית, תרבותית והיסטורית.

יוגה:
מקור היוגה הוא מהודו העתיקה ויש לה תפקיד חשוב בתרבות ההודית בשל חשיבותה הרוחנית המביאה למצב של שלווה ורוגע. יש בתי ספר רבים ליוגה המציעים ללמוד את מגוון הסוגים של היוגה  ורבים מבתי הספר הללו מצויים בואראנסי, סביב נהר הגנגס. העיר רישיקש קרויה "בירת היוגה".

ואראנסי:
העיר וראנסי נמתחת לאורכה של גדת הגנגס והיא עיר דתית הקיימת כבר מהמאה השישית לפני הספריה. בעיר צמחו פילוסופים, אנשי אקדמיה ומוסיקאים הינדים. האגדה מספרת שהאל שיווה הפך את העיר למקודשת ביותר מבין 7 הערים ההינדיות המקודשות בהודו וכן זו אחת הערים העתיקות בעולם. ההינדים מאמנים שבעיר מקודשת זו יכולים בני האדם להגיע לאלים היורדים שם לאדמה. ואראנסי ידועה בחשיבותה התרבותית ותרומתה לעולם המוסיקה. התעשייה השניה בגודלה בעיר היא תיירות ורבים התיירים המגיעים אליה מכל העולם, גם כדי לחזות בפולחן סביב נהר הגנגס.

מקדש אנאפורנה בהוואני:
המקדש מסמל את הנשיות והשפע. בתוך המקדש יש פסל של אנאפורנה עשוי מזהב. המקדש פתוח רק 3 ימים בשנה.

גאהת:
עשרות גאהת ממוקמות על גדות נהר הגנגס. אלו מדרגות מאבן היורדות אל הנהר ויש להן תפקיד חשוב בדת ההינדית. בירידה בגרמי מדרגות אלו, ניתן להגיע למים כדי לערוך רחיצה טקסית, טקסים דתיים, הגשת מנחות, בגדים וגופות. גרמי המדרגות ממוקמים במקומות מסוימים לאורך הנהר והם חלק בלתי נפרד מהחיים בנהר. גאהתות מסוימות בואראנסי מושכות אליהן אלפי אנשים המגיעים לטקסי שריפת גופות של אהוביהם לאחר מותם. הזמן הטוב ביותר לבקר בגאהת הוא בשקיעה.

אלאבאד:
עיר נוספת הממוקמת לצידו של נהר הגנגס. עיר זו שונה מואראנסי ואין בה מקדשים. היא נבנתה ב 1583 על ידי אקבר ויושבת במקום מפגש של נהר הגנגס ונהר ימונה. אחת ל 12 שנים מגיעים אליה מיליוני עולים לרגל להשתתף בפסטיבל קובמה מלה הדתי.

הפעילות הרבה סביב נהר הגנגס: הרחצה, הדייג, הטקסים הדתיים – פגעו קשות במצב המים בגנגס ובאיכותם. מספרם הפות והולך של הדולפינים שבעבר שחו בנהר הוא עדות לכך.

ניתן לקבל זווית ראייה שונה להתרחשויות על גדת הגנגס מהנהר עצמו באמצעות שייט על הנהר.

התקשרו עכשיו

[phone-number]

צור קשר

מלא פרטים ונחזור אליכם בהקדם